NOOR, KAS TEADSID? 4 asja, mida pead teadma tööle asumise kohta


Ilmselt on kõigil meeles see värin, mis oli hinges, minnes esimesele töövestlusele. Või vähemalt see hetk, kui kontole laekus esimene palk. Päris Oma Raha! On see siis suvevaheajal kohvikus töötades või juba pärast kooli päriselt tööle minnes – tunne on ikka eriline. Samas on noor veel üsna kogenematu nii töös kui ka enda õigustest ja kohustustest, mis töösuhtega kaasas käivad. Nii võibki juhtuda, et näiteks jäetakse sõlmimata korralik tööleping.

See juures pole vahet, kas see juhtub teadmatusest või soovib tööandja teadlikult oma vastutust vähendada ning noort ära kasutada. Tulemus on sama – kauaoodatud esimene palgapäev võibki jääda tulemata või siis ei vasta tasu kokkulepitule. Rääkimata sellest, kui algajal töötajal peaks juhtuma mõni õnnetus või tööst tingitud tervisekahju.

Kas teadsid, et:

1. Proovipäevi pole olemas! Isegi kui tööandja teeb ettepaneku tulla enne lepingu sõlmimist proovipäevadele ametit proovima, ei ole see proovipäev vaid juba ametlik töösuhe ja katseaeg. Selle eest tuleb Sulle maksta tasu ning Sulle laienevad kõik töösuhtega tagatud õigused. On siiski ka üks erand – Töötukassas arvel olevatel töötutel on Töötukassa teenusena võimalik teha ÜKS proovipäev. Kui keegi sulle midagi muud väidab, ei tunne ta seadusi või püüab Sind teadlikult eksitada!

2. Tööleping tuleb sõlmida kohe ja kirjalikult! Ära lase ennast eksitada ettepanekutest sõlmida see suuliselt, kunagi hiljem või tagantjärgi. Ainult kirjalikult sõlmitud tööleping, mitte hägus suusõnaline kokkulepe või umbmäärane lubadus, aitab tagada Sinu õigusi juba esimesest tööpäevast!

3. Kui töötad täisajaga, on Sul õigus saada selle eest ka vähemalt kehtestatud töötasu alammäära, mis 2018.a. on 500 eurot kuus. Ükskõik, milline on selle töö iseloom või keerukuse aste, ükskõik kas teed tunni- või tükitööd. Samuti on sul õigus tasulisele puhkusele vastavalt tööl käidud ajale.

4. Vahel juhtub ootamatusi – selgub, et töö pole päris see, mis ootasid või tuleb tööleping mõnel muul põhjusel lõpetada. Aga tea, et töölepingut saab üles öelda ainult seaduses ette nähtud alustel. Näiteks on paika on pandud vajalik etteteatamise aeg ning koondamisel ette nähtud ka hüvitis. Seda muidugi eeldusel, et on sõlmitud kirjalik tööleping. 

Lisaks Rajaleidja portaali infole võiksid vaadata Tööinspektsiooni poolt välja antud teatmikkku "Noore töötaja meelespea: Mida arvestada tööle minnes?" , millest saad juhiseid ja soovitusi, mida tasub tööleasumisel ja tööülesannete täitmisel teada.