Kutsemeistrivõistlus on kutseoskuste näitamiseks korraldatav võistlus, kus osalevad ühe või mitme eriala kutseõppurid. Noortele kutseõppuritele on see motiveeriv ettevõtmine, kus saab oma oskusi ja teadmisi proovile panna ning võrrelda enda taset teiste samal alal õppivate noortega.

Eestis korraldatakse kutsevõistlusi väga mitmetel erialadel: kokk, õmbleja, kelner, juuksur, tisler, müürsepp, plaatija, viimistleja, sekretär, aednik jne. Taasiseseisvumisaja kutsevõistlused said Eestis alguse 1993. aastal, kui toimusid noorte talupäevad.

Kutsemeistrivõistluste sihtrühmaks on lisaks võistlejatele ja nende juhendajatele ka noored, kel elukutsevalik ees seisab, ning lapsevanemad ja karjäärinõustajad, kes noortele soovitusi jagavad. Võistlus koosneb alati nii teoreetilisest kui praktilisest osast, kus noored meistrid demonstreerivad lisaks õpikutarkusele ka praktilisi oskusi ja töövõtteid. Just viimatimainitu muudab kutsemeistrivõistlused tänuväärseks kohaks, kus iga huviline saab oma silmaga näha, missugust tööd teevad autotehnikud, kokad, juuksurid, aednikud või missuguste ülesannetega puutub igapäevaselt kokku sekretär.

Alates 2007. aastast on Eesti ülemaailmse noorte kutsevõistluste organisatsiooni WorldSkills ametlik liige. Samuti kuulume Euroopa noorte EuroSkills kutsemeistrivõistlusi korraldavasse organisatsiooni ESPO (European Skills Promotion Organization). Kuulumine eelnimetatud organisatsioonidesse võimaldab siseriiklike võistluste parimatel ennast rahvusvahelises seltskonnas proovile panna. Seeläbi hinnatakse tulemuste järgi meie kutsehariduse ja oskustööliste taset ka väljaspool Eestit.

Kahe aasta eest osales Eesti meeskond esmakordselt WorldSkills maailmameistrivõistlustel Jaapanis, kus võtsid mõõtu kolme ala tublimad: kokad, mööblitislerid ja mehhatroonikud. Selle aasta sügisel Kanadas toimuvatele võistlustele sõidab Eesti meeskond suuremas koosseisus – lisandunud on plaatija ja viimistleja. 2008. aasta sügisel tõid Hollandis toimunud Euroopa EuroSkills kutsemeistrivõistlustelt Eesti noored koju suisa kaks medalit: Matis Indov võitis plaatimises hõbe- ning Siim Soovere müüriladumises pronksmedali. Väga tublid tulemused saavutasid ka kõik ülejäänud Eestit esindanud noored meistrid.

Eestis koordineerib siseriiklikke kutsevõistlusi ning valmistab noori ette rahvusvahelistel meistrivõistlustel osalemiseks Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutus Innove. Rohkem infot leiab siit: innove.ee/kutsemeistrivoistlused.
 


Kristel Jaakson
Maret Tammerand
Kutsehariduse populariseerimise programmikoordinaatorid