Ole kannalik, kuni ma otsustan, kas ma võin Sind usaldada. Pöördu minu poole siiralt ja hoolitseva tähelepanuga.

Lase mul jutustada oma lugu – kogu mu lugu minu enda sõnadega.

Tea, et mida iganes ma olen teinud, teen, võiksin teha – see on parim, mida mul pakkuda on; sellesse on kätketud minu arusaamine asjadest.

Ma pole „klient”, „juhtum”, „diagnostiline kategooria”, ma olen reaalne inimene … ja ma arenen.

Ära mõista mind hukka, ära püüa mind muuta kellekski teiseks – mina olen mina ja mul on õigus tahta, et minus nähakse unikaalset inimest.

Ära oleta, et tunned mind paremini kui mina ise – Sa tead ju minust tegelikult vaid seda, mida ma Sulle endast rääkinud olen, ja see on vaid osake minust. Kui Sa räägid minuga, austa, palun, neid sõnu, millega ma Sulle oma elu kirjeldasin – ära püüa asendada minu sõnu enda omadega.

Ära mõtle, et Sa kindlasti tead, mida ma tegema peaksin. Oma elu parim ekspert olen ma ise – kui hästi või halvasti see mul ka õnnestub. Sina suudad ehk aidata mul väljendada seda, mida ma tean enda ja oma elu kohta, kuid mina ise pean oma elu kujundama.

Ära pane mind olukorda, kus ma peaksin tegema midagi selleks, et vastata Sinu ootustele. Mul on piisavalt muret omagi ootustele vastamisega.

Kuula mu tundeid, mitte ainult mu sõnu – kuule ja näe mind sellisena, nagu ma olen. Hoia oma arvamused ja hinnangud tagaplaanil. Kui Sina ei suuda kuulda ja näha, mida ma tunnen ja kuidas mul tegelikult läheb, kuidas suudan ma seda siis ise.

Ära püüagi mind päästa. Kui mind tuleb päästa, siis pean ma ise selle töö ära tegema. Liitu minuga – oleme Sinuga paljuski erinevad, kuid kui me ühendame käed, võime ehk rajada parema tee minu elule (ja seda tehes ehk ka Sinu omale).
 

Mare Väli
Karjäärinõustamise Teabekeskus