Laenu võtmine tähendab seda, et Sa tahad kohe tarbida (näiteks minna puhkusereisile Pariisi) ja teha seda oma tuleviku sissetulekute arvelt (reisi eest hakkad maksma oma järgmiste kuude ja aastate sissetulekust).

Laenates rikkaks ei saa. Vahel võib laenust abi olla mõne suurema eesmärgi saavutamisel: näiteks kodu ostmine või ettevõtte asutamine. Kuid seda ainult siis, kui arvestad reaalselt oma rahaliste võimalustega (ei laena end lõhki) ja teed enne laenu võtmist põhjaliku eeltöö (võrdled pakkumisi, saad aru tingimustest).
Laenu saamiseks pead olema vähemalt 18-aastane (sõltuvalt laenu tüübist ja laenuandjast võib vanusepiir ka kõrgem olla) ja Sul peab olema dokumentaalselt tõestatav sissetulek.

Üldiselt võib laenud jagada kahte leeri: ühed on mõistlikud ning teised kahjulikud.
Mõistlikud laenud on sellised, mis aitavad Sul kasvatada kas oma vara või iseenda väärtust: näiteks laen kodu ostmiseks (kinnisvara) või laen õppima minekuks (haridus).
• Kahjulikud laenud on sellised, millega ostetud asjad kaotavad ajas väärtust ja mille puhul maksad laenu edasi ka veel siis, kui selle eest ostetud asi on oma aja juba ära elanud. Sellised asjad on tarbeesemed (arvuti, telefon) ning reisid. Ka krediitkaardiga riiete, toidu jms ostmine on laenamine ja ei liigitu kõige mõistlikumate tegevuste hulka.

Hoidu SMS-laenust ehk kiirlaenust! Selle intress ja muud kaasneda võivad kulud on väga kõrged, nii et Sa võid sattuda makseraskustesse. Lisaks kahjustab SMS-laen Su makseajalugu. See tähendab, et kui tahaksid edaspidi pangast näiteks õppelaenu või kodulaenu võtta ja Sinu kontol on näha SMS-laenu laekumine, siis pangad Sulle laenu ei anna – Sa pole usaldusväärne. SMS-laenu võtmine näitab, et Sa ei oska oma rahaasjadega hakkama saada.

Teemakohaseid linke:
Millele mõelda enne laenulepingu sõlmimist
Miks SMS-laen on kahjulik? 
Raskused laenu tagasimaksmisega 
Intress ja muud laenamisega seotud tasud 
Laenu tähtaeg ja laenusumma suurus , muud laenulepingu tingimused
Käendus
Hüpoteek 
Tarbimislaenude intresside võrdlus
Krediitkaartide intresside võrdlus
Laena targalt 
Alustava ettevõtte rahastamine
Test: pane oma teadmised laenudest proovile