„Vahetuspere olla ei tähenda muud, kui ollakse edasi pere; ainult seltskonnas pead märkima, et kaasas on meie Belgia, Prantsuse või Austraalia tütar.”

Noortevahetusega tegeleva MTÜ YFU Eesti kaudu saabus augustis Eestisse noor õpilane Monique Austraaliast, kes on kolm kuud elanud Eestis vahetusema Külli Puusepa juures. Monique valis Eesti nelja muusikaprogrammi pakkuva riigi seast. Eestist tahapoole jäid Läti, Rootsi ja Ungari, sest „muusikaga seotud tuttavad soovitasid Eestit ning mulle lihtsalt meeldis selle riigi nime kõla.”

Olles siin olnud umbes kolm kuud, leiab Monique, et tegemist oli parima valikuga nii ümbruse kui ka eriala mõttes. Nimelt käib tüdruk Heino Elleri muusikakoolis tšellot õppimas, taset võrdleb ta aga ülikooliga koduriigis. Monique’i vahetusprogramm lõpeb küll jõulude ajal, kuid ta soovib siia kauemaks jääda ja lõpetada Elleri kooli. Kuigi see unistus ei pruugi käesoleval aastal täituda, soovib ta Eestisse kindlasti tagasi tulla.


Külli ja Monique
 

Monique’i Eesti ema on olnud YFUga seotud alates 2004. aastast ning praeguseks elab tema peres juba kolmas välisõpilane. Lisaks maailma avardumisele on vahetuspere kogemus võimaldanud võõrkeeli praktiseerida; eriti ilmekalt avaldus see prantslase Marie siinoleku ajal. „Marie käest õppisin elulist keelt, näiteks väljendeid „piim läks hapuks”, „sajab lörtsi” jne.

Üks peamisi põhjuseid, miks ei julgeta hakata vahetuspereks, on vähene pealehakkamine. Asendusema Külli soovitab uut kogemust otsivatele peredele rohkem avatust, julgust ja pealehakkamist. Kõigepealt tuleb avada oma süda ja siis kodu!


Ursula Pensa, MTÜ YFU Eesti programmiassistent