Äsjavalminud teatmikus „Abiks otsustajale” on põnevaid lugusid inimestest, kes õppinud ametit kutsekoolis. Järgnevalt tutvustab mesinik Jaanus Tull oma elukutsevalikut ja karjääriteed.

Põhjus, miks valisin mesinikuks õppimise, peitub vanavanemate metsatalus, kuhu aja jooksul mõned mesipuud olid toodud. Talust leidsin ka vanu põnevaid raamatuid mesindusest. Tarudes toimuv müstiline elu tundus huvitav, pealegi – mesi oli nii hea.

Pärast kaheksandat klassi oli valiku tegemine keeruline, aga ju oli selleks ajaks huvi nii suur, et võtsin jalad selga ja sõitsin Olustverre mesindust õppima. Erialaained olid väga huvitavad, õppimine polnud minu jaoks raske. Õpetajateks olid 1920–30ndatel Eesti Vabariigis õppinud vanahärrad; nende õpetamisstiil oli põnev ja õpe tasemel. Pärast Olustvere Sovhoostehnikumi (nüüdne Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool) kiitusega lõpetamist tudeerisin Eesti Maaülikoolis (tollases Põllumajandusakadeemias ehk EPAs) loomakasvatust; loomakasvatajat minust siiski ei saanud.

Praegu koosneb minu aasta kahest osast. Aprillist septembrini elan Lõuna-Eestis tõelist maaelu – 200 mesipuud täidavad kogu aja. Talvel käib mee pakendamine ja müügitöö, tutvustan oma eriala ja pean loenguid. Mesindus on huvitav; tegevused vahelduvad ja elu on väga sündmusterohke. Näiteks tuleb pidevalt analüüsida, miks mesilased käituvad just nii, nagu nad käituvad. Siiamaani ei ole see uurimistöö mind ära tüüdanud.

Elukutsevalikust kõneldes on minu esimene nõuanne järgmine: ole ettevõtlik! Seda on väga vaja. Tunnen rõõmu, kui noortel jagub ettevõtlikkust ja pealehakkamist. Eelnev lisainfo otsimine huvitava eriala kohta on ka vajalik – nii on lihtsam otsustada, kas ala sobib või mitte. Oma peaga tasub mõelda isegi siis, kui keegi su mõtted alguses maha laidab. Õnneks noortel isemõtlemise julgust jätkub. Eriala valikut soovitan teha ikka sisetunde järgi.

Vaja on ka kannatlikkust, sest tagasilööke tuleb ikka ette. Liiga kiiresti alla anda ei tohi; kui oled järjekindel ja edasipüüdev tasub pingutamine ennast ükskord kindlasti ära.

Jaanus Tull
OÜ Medeva omanik ja asutaja