Info vahendamine ja nõustamine enne välismaale siirdumist hõlmab motiveerimist, valiku tegemist, osalejate ettevalmistamist jms. Kõigi nende teemadega töötamise eest ei pea ilmtingimata vastutama karjäärispetsialist. Kui tegemist on mõne õppeasutuse või muu organisatsiooni korraldatava lähetusega, vastutab tavaliselt korraldaja või temapoolne koordinaator projektis osalejate eest ning võtab enda peale tegelemise kõigi eelnimetatud teemadega. Kui noor soovib omal käel välismaale minna, on ettevalmistuse õnnestumiseks oluline, et karjäärispetsialist oleks kursis nimetatud teemadega ja niigiga, kuhu noorel on kavas minna.


Mõlemaid harjutusi saab teha noorterühmadega, kes plaanivad minna välisriiki tööle või praktikale.

Mõlemat harjutust saad teha noortega, et aidata neil enne välismaale minekut analüüsida ennast, saada aru oma soovidest ja ootustest. Harjutused annavad võimaluse hinnata ennast ja saada seeläbi tagasisidet.

 

  • "Personaalplaani" saab noor kirja panna oma reisi eesmärgid ja muud seonduvad mõtted.

Umbes kümne aasta eest käisin keelekursustel Londonis. Ööbisin kodumajutuses ühe toreda vanapaari majas. Mul oli ka toanaaber Amy, kes oli pärit Taiwanist. Oli selline tüüpiline õbluke ja tagasihoidlike kommetega ning üliviisakas Aasia tütarlaps. Esimesel päeval, kui ta saabus, pakkis ta lahti poole kohvri jagu kodust kaasa võetud kiirnuudleid. Ühel õhtul valmistasimegi siis nuudleid. Kui sööma asusime, selgus, et tema kultuuris on luristamine lubatud. Nii me siis seal istusime, tema väga graatsiliselt kaussi suu lähedal hoides ja üle söögitoa luristades. Et mind on kasvatatud vaimus, et jäätisekokteili lõppu ja suppi ei luristata, olin algul veidi kohmetu. Suur oli aga minu üllatus, kui ta toidukorra lõpus nõjatus vastu tooli seljatuge ning pärast minutilist pausi lasi kuuldavale pika krooksu. Asja tegi naljakaks just see, et ta ise seejuures nii graatsiline oli. Selgus, et ka krooks käib hea õhtusöögi juurde.

Keelekursustel Londonis käinud eestlane

 Allikas: Eesti Päevalehe erileht Reisileht, artikkel: „Kui õhtusöögikaaslaseks on karu“, oktoober 2009, Liisa Reppo