„Playtech on suur rahvusvaheline ettevõte, mille üks suurimaid arenduskeskusi asub Eestis ning siin pannakse üles ja hallatakse ka internetimängude keskkondade tehnikat üle maailma,“ räägib Valdo Kanemägi, kelle töö üks osa puudutab süsteemiadministreerimist.


„Süsteemiadministraatorina tuleb installeerida operatsioonisüsteeme ja virtuaalmasinaid, uuendada, konfigureerida ja tegeleda tootespetsiifilise kohandamisega,“ räägib Valdo.

Playtech pakub tarkvaraarendust ning IT-terviklahendust online-mängude, nagu spordiennustused, internetikasiinod, pokker, bingo jne ülesseadmiseks nii riistvara- kui ka tarkvara osas. Kui klient tellib uue mängukeskkonna, siis pannakse Tartus kokku projektiplaan ja tellitakse selleks vajaminev riistvara. Tartust lähevad inimesed kliendi juurde kohale ja panevad riistvara ise püsti. See on süsteemiadministraatori töö osa. Seejärel süsteem installeeritakse ja konfigureeritakse, installeeritakse võrk ja viiakse kogu süsteem sellisesse seisu, et seda oleks võimalik Tartust hallata. Tagasi Eestis olles hakatakse süsteemi täpsemaks ajama. Siin tehakse uuendused, installeeritakse andmebaas ja pannakse kõik toimima nii, nagu klient on tellinud. „Meie toetame keskkonda nii kaua, kuni esimesed mängijad on oma mängu-round’id teinud, siis võtavad igapäevast toetust pakkuvad meeskonnad juba süsteemi üle,“ selgitab Valdo.

Tuhanded masinad hallata

Playtech’il on 4300 ühikut riistavara ja 16 000 virtuaalmasinat ning nende arv ainult suureneb. Virtuaalmasinate installeerimine on süsteemiadministraatori töö. Virtuaalserver on nagu virtuaalne arvuti, mis kasutab aluskihiks olevat riistvara ressurssi, mälu ja protsessorit. Seda kõike on võimalik arvutiekraanilt näha, kuid füüsiliselt masinat ei eksisteeri. „Virtuaalmasinad ei saa minna füüsiliselt katki, nad töötavad edasi,“ selgitab Valdo.

Kui virtuaalmasinad on installitud, siis süsteemiadministraatori töö jätkub. Mingil hetkel on vaja teha toodetele käsitsi konfiguratsioon. Selleks võetakse ette vastavad dokumendid ja tehakse valmis aplikatsioonid. Näiteks mingid teenused peavad olema koos või saama juurde mingi konfiguratsiooni, et nad suhtleks teiste teenustega. Neid dokumente on kümneid kui mitte sadu lehekülgi ja see töö käib iga toote väljatöötamise juurde.Selline on süsteemiadministraatori töö Playtech’is, kuid väikeettevõtetes on see kindlasti palju lihtsam, on Valdo veendunud. „Meie oleme väga-väga suured ning ülesanded ja töömaht on väga erinevad võrreldes väikese ettevõttega,“ räägib Valdo. „Näiteks väikeettevõttes on kümmekond serverit, mille peal olevaid operatsioonisüsteeme hallatakse. Neid ei tule iga päev uuendada, pigem on vaja toetada tööjaamu, mille peal inimesed töötavad. Süsteemiadministraator peab tagama, et kontoris asjad töötaks ja olema ühtlasi võrguspetsilisti rollis.“

IT-pisik algkoolist

Valdo sai IT-pisiku 1990ndate algul Saaremalt Leisi keskkoolist, kus lubati algkooli õpilastel pärast tunde arvutiklassis aega veeta. Direktor, kes oli ühtlasi arvutiõpetaja, viitsis lastega tegeleda. Alguses mängiti Juku arvutitega, hiljem õpiti Wordis dokumente looma ja HTMLis kodulehti tegema. Vähestel peredel oli sel ajal kodus arvuti ja lastel oli suurepärane võimalus sel moel koolis arvuteid tundma õppida. „Eks see oli ühelt poolt õpetaja innustus ja soodne õpikeskkond, mis mängis rolli minu IT-huvi tekkimises,“ usub Valdo.

Hiljem, kui ta sai isikliku arvuti, hakkas ta selle peal igasugu asju katsetama ja seejärel tulid juba sugulaste-tuttavate arvutid, mis vajasid Valdo kätt ja abi. Sealt edasi oli loogiline samm astuda Tallinna tehnikaülikooli IT erialale. Algul õppis Valdo kaks aastat arvutisüsteemitehnikat, kuid leidis siis, et see on liiga riistvaraline ja vahetas selle eriala äriinfotehnoloogia vastu. Otse ülikoolist jõudiski ta Playtech’i, kus alustas muudatuste koordinaatorina. Sellest ametist kasvas ta projektijuhiks.„Mitmekesisus on see, mis mulle selles ametis meeldib,“ ütles Valdo. „Igav siin ei hakka, alati on midagi uut ja põnevat.“

Püsiv ja pingele vastupidav

Süsteemiadministraator peab olema kannatlik ja hea pingetaluvusega, et suuta leida süsteemist vigu ja otsida probleemidele jätkusuutlikke lahendusi. Samuti peab ta olema hea suhtlemisoskusega meeskonnamängija, kes haarab suurt pilti, sest kui süsteem on katki mitmest kohast, ei ole abi, kui see vaid ühest kohast ära parandatakse ja infot teiste asjaosalisteni ei viida. Samuti on tal vaja tehnilisi teadmisi ja oskusi operatsioonisüsteemide toimimisest, IT- baasidest ja IT-süsteemide tööst.

„Matemaatiline analüüsivõime, järelduste tegemise oskus ja loogiline mõtlemine on eeldused selles valdkonnas töötamiseks, kõik muu on õpitav,“ ütleb Valdo. „Väga suur osa tööst, mida tehakse, õpitakse alles pärast tööle tulekut.“

Süsteemiadministraatori karjäärivõimalusi saab vaadata mitme nurga alt. Playtech’is on võimalik minna inimeste juhiks, kui praktilise töö kogemus on olemas. Võimalik on areneda ka andmebaasi administraatoriks. Väiksemates firmades on tõustud ka IT-juhtideks. „Arenguvõimalusi on, ja kõik oleneb enda soovidest ja firma võimalustest,“ ütleb Valdo.

Vaata videost, mida räägib Valdo Kanemägi oma õpingutest ja tööst!