„Arvatakse, et veebidisaineri põhitöö on pildi joonistamine ja värvimine. Tegelikult moodustab see vaid 10% veebidisaineri tööst. Ülejäänud 90% koosneb eeltööst,“ leiab ajaarvestusprogrammi Toggl veebidisainer Heidi Taperson.


Toggl on eestlaste loodud IT-lahendus, mis kasvas välja vajadusest oma tööaega mõõta. 2006. aastal loodud ettevõtte suurim kasutajaskond on USAs. Eestis pole oma tööaja mõõtmine veel populaarne. Toggl pakub nii desktop’i-, veebi- kui ka mobiililahendust Androidile ja IOSile ning mõlema juures on Heidil olnud oluline roll disainerina. Praegu käib uue moobililäpi väljatöötamine.

„Selleks, et hästi disainida, pead väga hästi kasutajast aru saama,“ on Heidi veendunud. Enne visuaalse poole loomist tehakse palju ühiseid ajurünnakuid arendajatega, et aru saada, miks midagi tehakse ning kellele täpselt see korda peaks minema. Esimesed sketšid sünnivad peamiselt paberi ja pliiatsi abil. „Internetis on küll palju tööriistu, mis aitavad kavandeid luua, aga ma eelistan pigem vana kooli vahendeid,“ lisab Heidi.Inspiratsiooni disainilahenduste loomiseks hangib ta spetsiaalsetelt kujundusteemalistelt lehekülgedelt, kus tehtud töid jagatakse ja hinnatakse. Sellele lisandub alati ka ülevaate hankimine, mida samas vallas juba on tehtud.

Väga palju mõjutab lõpplahendust aga hoopis kasutajatega suhtlemine. „Visuaalne pool peab olema kasutajale mugav ja loogilise ülesehitusega. Kui kasutaja ei saa minu tehtust aru, siis tuleb uuesti proovida. Ebaõnnestumine on sageli töö loomulik osa,“ tõdeb Heidi. Toggli tugitiim käib ka kasutajaid külastamas, kust tuleb väga palju kasulikku informatsiooni. „Kuuleme, kuidas ja miks meie toodet kasutatakse. Sageli ei pruugi see, mida meie eeldame, üldse õige olla.“

Õpingud praktikaga käsikäes

Kujundamise juurde jõudis Heidi juhuslikult. „Läksin Tallinna tehnikaülikooli informaatikat õppima ja olin üsna kindel, et minust saab programmeerija. Teisel kursusel aga liitusin üliõpilasesindusega, kus oli vaja teha flaiereid, plakateid ja bännereid,“ räägib Heidi.
Edasise karjäärivaliku puhul sai kõige määravamaks ülikooli juures tegutsev tarkvaraarendusklubi, mida kutsuti lapikuteks tähise LAP järgi informaatikaeriala ainete ees. „Sain hakata tegema reaalseid projekte reaalsetele klientidele. Poole aasta pärast kutsuti mind juba tarkvaralahendusettevõttesse DeskRock disaineriks.“Disain peab olema funktsionaalne

Ülikooli ajal sai pool aastat õpitud ka Rootsis Umea disainiinstituudis, kus õpetati disaini eelkõige funktsionaalsuse seisukohalt ehk kuidas aitab disain muuta arvuti ja inimese vahelist suhtlust ladusamaks. „Veebidisainist tuleb rääkida eelkõige läbi funktsionaalsuse – see ei pea olema ilus, vaid eelkõige kasutamiskõlblik,“ rõhutab Heidi.
Veebidisaineri töös peab ta väga oluliseks suhtlemisoskust. „Kui sulle ei meeldi inimestega suhelda, siis ei tule sellest midagi välja,“ on Heidi veendunud, sest lõplik lahendus sünnib koostöös paljude osapooltega. Väheolulised pole muidugi ka IT-teadmised. „Arvan, et ei saa disainida maja, kui ei tea, kuidas seda ehitada. Mulle on teadmised programmeerimisest väga kasuks tulnud,“ lisab Heidi.
Oma töös naudib Heidi eelkõige vaheldusrikkust. Üle kahe päeva naljalt ühe asjaga ei tegele. „Iga tiim vajab pidevalt mingit disaini ja see ei lase mul kapselduda,“ tõdeb Heidi. Alguses oli muidugi väga raske oma töid presenteerida, sest tuleb osata tehtut põhjendada ja tõestada, et see on hea. „Samas on see kõige suurem väljakutse, et tiim ka su töö heaks kiidaks. Olen nüüd aru saanud, kui konarlik mu areng alguses oli, kui ei suutnud oma ideid maha müüa. Aga see oskus tuleb praktikaga. Kõik argumendid tuleb enda peas enne läbi mõelda.“Teiste tööde sirvimine arendab silma

Heidi on ise ka suur Toggli fänn. „Minu jaoks on selle kasutamine hästi motiveeriv. Meil on hästi paindlik tööaeg ja kui ma olen päevas ainult kolm tundi sisse kandnud, siis tuleb midagi ikka veel teha. See tööriist aitab ka hiljem analüüsida, mille peale kõige rohkem aega kulub ning kuidas saaks efektiivsemalt. Näiteks kunagi tegin eksperimenti ning kandsin sisse absoluutselt kõik, mida päeva jooksul tegin. Sain teada, et kõige rohkem võtab minu päevast aega autoga sõitmine. Nüüd eelistan sageli kodus töötamist, sest säästan siis oluliselt aega autoga sõitmise pealt,“ kirjeldab Heidi vaimustunult Toggli kasutamist.

Noortel, kes soovivad veebidisaineriks saada, soovitab ta alustada teiste tööde sirvimisest, et tekiks arusaam, mis on hea ja mis mitte. „Kui ise alustasin, vaatasin läbi tuhandeid lehekülgi. Kindlasti tuleb hakata ka ise midagi tegema. Siis tekivad küsimused, millele hakkad vastuseid otsima. Kui praktikat pole, siis ega ülikool sind spetsialistiks tee,“ leiab Heidi.