• Mis on säästmine

  Säästmine on raha kogumine. Seda nii ootamatuteks väljaminekuteks (näiteks autoremont, haigestumine) ja planeeritud kulutusteks (näiteks puhkusereis, uus arvuti), mis on jooksvast sissetulekust katmiseks liiga suured.
   
  Säästmise puhul pole eesmärk tulu teenimine, vaid endale varuraha kogumine, mida saad vajadusel (haigestumine) või eesmärgini jõudes (reis) lihtsasti kasutada. Sageli arvatakse, et säästa pole mõtet, sest raha väärtus väheneb ajaga. Jah, inflatsioon tõesti vähendab raha ostujõudu, aga säästmisel ei pea seda takistusena nägema. Miks? Sest täna säästetud 100 eurot, mille ostujõud on aasta pärast näiteks 97 eurot, on parem kui üldse mitte sääste omada.

 • Kui palju ja kuidas säästa

  Kui palju peaks iga kuu säästma?
  Üldlevinud arvamus on, et kõrvale peaks panema 5-20% igakuisest netosissetulekust. Näiteks kui Su kontole laekub iga kuu 500 eurot, võiksid sellest säästa 5-20 eurot. Soovitatakse ka seda, et kui sissetulek kasvab, võiks lisandunud summat mitte ära kulutada, vaid säästa. Oluline on enda jaoks eesmärk paika panna ja siis sellest kinni pidada!

  Võid läheneda ka teistpidi: Sul võiks olla kõrvale pandud nii palju varuraha, et suudaksid sellest katta 3-6 kuu väljaminekud. Nüüd arvuta: kui kaua Sul sellise summa kokku saamisega aega läheks?