Kui oled suutnud tööandjas oma CV ja motivatsioonikirjaga huvi tekitada, siis tavaliselt kutsub tööandja sind töövestlusele. Harilikult toimub vestlus ainult Sinu ja tööandja vahel, kuid mõnikord tehakse ka grupiintervjuusid. Samuti võib intervjuule eelneda või järgneda mõni proovitöö või -ülesanne.

Töövestlusel saad tõestada seda, mida kirjutasid CVs ja motivatsioonikirjas ning näidata, et oled sobivaim kandidaat antud kohale.
 

 Tööintervjuu ja selleks valmistumine:

 

Nõuandeid, kuidas ennast enne intervjuud ette valmistada: 

1. Kogu ettevõtte/organisatsiooni kohta eelteavet.
Kui oled kursis firmaga, kuhu tahad tööle minna, siis on sul lihtsam ka intervjuul vastata. Info hankimiseks on võimalik kasutada kirjanduse, interneti, tuttavate ja teiste allikate abi. Uuri, mis on selle asutuse tegevusvaldkonnad, milline on töökeskkond ja tulevikuperspektiivid.
 

2. Mõtle, miks just sina peaksid selle töökoha saama.
Mõtle, mida oskad õelda enda iseloomustamiseks. Mis on sinus sellist, mille tõttu peaksid selle töökoha endale saama. Vastustes on sobilik rääkida nendest omadustest ja oskustest, mis võiksid just selles ettevõttes/asutuses vajalikud olla.

 

3. Loetle oskusi, mida sul on ettevõttele/asutusele pakkuda.
Mõtle, millised oskused aitavad sul sellel töökohal hästi hakkama saada. Võid tuua näiteid kas koolielust, eelnevatest töökohtadest või teistest tegemistest, kus oled midagi õppinud. Räägi nendest oma sõbrale-nii saad harjutada intervjuul vastamist.

 

4. Ole valmis küsimuste esitamiseks, hea küsimus näitab, et tunned asutuse vastu huvi.
Kui sulle antakse võimalus esitada küsimusi, siis kasuta see võimalus kindlasti ära. Küsida võid näiteks firma toodangu ja arenguperspektiivide kohta. Mõtle need küsimused juba kodus läbi.

5. Riietu sobivalt, korralikkus ja puhtus on väga tähtsad.
Kõige kindlam on riietuda klassikaliselt ja mugavalt. Ehete ja meigi poolest võiksid jääda tagasihoidlikuks. Võid ka uurida, millist riietust firmas kantakse ja valida enda intervjuuriided selle järgi.

 

6. Ole kindlasti õigel ajal kohal, mine üksi.
Mine kohale mõni minut varem, intervjuule hilineda ei sobi. Sõpru ja sugulasi ära kaasa võta, sest tööl pead ju ikkagi sina käima.

7. Tervita ja tutvusta ennast selgelt, naerata
Esmamulje tekib poole minuti jooksul ja seda on hiljem väga raske muuta. Kui sa saavutad kohe alguses hea kontakti intervjueerijaga, siis oled loonud edaspidiseks positiivse õhkkonna.

 

8. Kui pakutakse kätt, suru seda sobiva tugevusega.
Pea meeles, et esimesena pakub kätt (sõltumata soost) see, kes intervjueerib! Suru kätt mõõdukalt ja vaata kaaslasele otsa. Kui käed kipuvad higistama, siis kuivata nad enne intervjuule minekut ära.

9. üa olla vaba ning sundimatu.
Mõõdukas ärevus on intervjuule minnes loomulik. Kui tead, et lähed vestlusel liialt närvi, siis mine varem kohale ja püüa maha rahuneda ning alles siis sisene vestlusruumi. Rahulik hingamine ja lihaspinge vähendamine aitavad pabistamisest jagu saada (õlad alla, selg sirgu).

10. Vaata vestluskaaslasele otsa.
Hoia silmsidet ja naerata (muidugi mitte kogu aeg)- see soodustab suhtlemist. Kui Sa vaatad oma kaaslasest mööda, siis jätad endast argliku ja ebakindla mulje.

11. Mõtle, enne kui räägid.
Enne küsimustele vastamist võid veidi mõelda-see aitab keskenduda ja leida sobiliku vastuse. Kui mõni küsimus tundub raske ja vastus ei tule kohe pähe, siis võid julgelt teha väikese mõtlemispausi ja alles siis vastata.
 
12. Vasta küsimustele täielikult, ära anna vaid “jah” ja “ei” vastuseid.
Liiga lühikesed vastused takistavad suhtlemist ja võivad jätta vastajast kidakeelse mulje. Kolm-neli lauset vastuseks on igati sobilik ja mõnele küsimusele võid vastata ka pisut pikemalt.

13. Näita üles huvi ja entusiasmi.
Ole igati positiivne ja huvitatud, kui juttu tuleb firma käekäigust, majandusnäitajatest jne… See näitab, et oled hooliv ja tähelepanelik inimene ning huvitatud pakutavast töökohast.

14. Ära arvusta oma endist ülemust ja kolleege.
Kui oled oma endise töökoha suhtes kriitiline ja halvustav, siis võidakse sind pidada negatiivseks inimeseks, kellega on raske läbi saada. Suheteprobleemid eelmises töökohas jäta intervjuul mainimata.

15. Räägi oma tugevatest külgedest.
Olles oma tugevused juba kodus läbi mõelnud, too välja need, mida saad mõne konkreetse näite või olukorraga siduda. Eelkõige räägi nendest tugevustest, mida arvad pakutaval töökohal vaja minevat. Puudustest räägi siis, kui nende kohta küsitakse. Too välja eelkõige need puudused, mis võivad samas ka sinu kasuks rääkida (näiteks liigne põhjalikkus või "sõbrad räägivad, et olen kohati liiga järjekindel").

 

16. Kui lahkud, täna intervjuule kutsumise eest ja küsi, millal saad teada vestluse tulemuse.
See näitab, et oled viisakas ja huvitatud antud töökohast ning aitab sul rahulikumalt vastust oodata.

17. Peale vestlust kirjuta kodus üles, mida intervjuul sinu käest küsiti ja kuidas sa vastasid.
Kirjutamine aitab Sul mõtteid korrastada ja otsustada, kas Su vastused olid piisavad. Kui leiad vigu, siis saad järgmisel vestlusel samalaadsetele küsimustele teisiti vastata.

18. Peale vestlust mõtle, kas ka peale vestlust oled sellest töökohast huvitatud.
Intervjuu käigus võib selguda, et mingil põhjusel (tööülesanded, puudulikud oskused, tööaeg, vm.) ei ole see töökoht sulle sobiv. Sa ei pea sobimatut töökohta vastu võtma, võid edasi otsida.

19. Kui intervjuu vastus ei saabu lubatud ajaks, helista ettevõttesse/organisatsiooni ja tunne huvi, millised on vestluse tulemused.
Võib juhtuda, et kõik ettevõtted/organisatsioonid ei teatagi mingil põhjusel intervjuu tulemusi ja seetõttu on sinu kõne igati sobilik. Selgus on alati parem ebamäärasest ja lõputust ootamisest.

20. Kui saad töökoha, siis oled kindlasti õnnelik ja rahul, kui ei, siis ei tasu meelt heita.

21. Kui tõesti soovid endale töökohta leida, siis jätka julgesti otsinguid.
Oled kindlasti peale intervjuul käimist targem ja kogenum ning see annab sulle kindlust uuele vestlusele minemiseks. Võib kuluda palju aega enne, kui leiad sobiva töökoha. Vahel võid enda käest ka küsida, kas teed kõik endast sõltuva, et töökohta leida. Ka tööotsimine on töö ja võiks kesta isegi kuni 8 tundi päevas.


 

 

Kui Sul läks tööintervjuu (ja proovitöö) hästi ning õnnestus töö leida, siis vaata, mida pead teadma tööl käimisest (kuidas sõlmida tööleping, mis vahet on bruto- ja netopalgal jms). Kui mitte, siis vaata uuesti ülalt 21. punkti ning otsi endale huvipakkuv tööpakkumine.

Rajaleidja, 2015