Uus kultuur ja kombed: lisaks oma maa kultuuri ja kommete tundmisele on kasulik teada üht-teist ka teistest kultuuridest ja kommetest. Ja mis saaks olla veel põnevam kui seda reaalselt omal nahal läbi elada!?
Alguses tundusid tervitusmusid küll eemaletõukavad, tüütud ja pentsikud, kuid nüüd on päevad ilma nendeta oi-oi kui kurvad.

Keel: iga võõrkeele oskus on väga hinnas. Aastaga annab korralikult selgeks õppida ka kõige keerulisemaid keeli!

Pärast esimest kuud arvasin, et ei saa prantsuse keelt ealeski selgeks. Aga võta näpust, visadus viib sihile. Nelja kuu pärast oli mul keel suhtlustasandil selge ja lõpukirjandi tegin koos klassikaaslastega hindele hea.

Uued sidemed: see, et me oma juurtelt eestlased oleme, ei pane meile kohustust siduda end elu lõpuni Eestimaa ja eestlastega. Käi ringi, uuri ja avasta – võib-olla tunned end kodusemalt Brasiilias või lähedasemalt mõne prantslasega koos olles.

Aastaga kiindusin oma sealsetesse sõpradesse ja peresse sedavõrd, et kohati on ilma nendeta väga tühi olemine; kindlasti on neil koht minu südames elu lõpuni.

Enda avastamine: võid arvata, et endas pole küll enam midagi avastada ega uut leida, kuid ole aasta aega ära ja sa paned imeks, kui palju paremini sa ennast tunned. Täiesti erinevas keskkonnas avaneb võimalus hoopis teistsugusele analüüsile.

Ma pole end kunagi väga kinniseks inimeseks pidanud, kuid pärast seda aastat olen muutunud oma mõtete väljaütlemisel veelgi avatumaks ning oskan ennast paremini kehtestada, samas teistega ka arvestada.

Kogemus: olla eemal inimestest, kellele terve elu loota oled saanud, kellega sarnaned ja samu väärtushinnanguid omad, siis aga leida end korraga täiesti üksi vastamisi kõikide probleemide ja erinevate arusaamatustega – sellist kogemust on raske mujalt leida!

Vaidlesin oma õpetajaga pikalt, miks ta ei luba mul varbavaheplätudes tundi tulla (õues oli 25°C ja umbsetes kingades kooliminek tundus enesepiinamisena). Klassikaaslastest mind keegi küll ei toetanud, sest nende jaoks oli see täpselt sama imelik kui õpetaja jaoks, kuid endale tuleb kindlaks jääda. Asi lõppeski nõnda, et õpetaja ei suutnud mulle ühtki pädevat põhjendust tuua ja mina olin rõõmsalt oma plätudega edasi.

Silmaringi avardumine: kindlasti üks olulisemaid asju, mis selle aja jooksul juhtub. Paljud põhimõtted ja arvamused võivad varasemast totaalselt erinema hakata. Õppisin tundma mitmeid erinevaid rahvuseid; näiteks suutsid paar ameeriklast mind oma nutikusega vägagi üllatada.

Vähem stressi: siestad ja fiestad, Eestiga võrreldes lausa olematud kodutööd ja arvestused. Keegi ei väidagi, et elu peab lihtne olema, kuid elu on võimalik lihtsalt elada! Need lõputud lõõgastavad ja humoorikad lõunapausid kohvikutes on unustamatud!

Uued söögid ja joogid: peale keedukartuli ja hakklihakastme on maailma köökides peidus veel liigagi palju hõrgutavaid roogi.... Teod on tegelikult väga head!

Haridus: kuigi üks õnnestunud vahetusaasta avardab eelkõige silmaringi, muudab tolerantsemaks, annab elukogemust ja aitab ennast tundma õppida, ei saa siiski välja jätta ka selle aja jooksul omandatud haridust, mis ei jookse kindlasti külgemööda maha ja võib hiljem väga kasulikuks osutuda. Tänu põhjalike sotsiaalteaduste, psühholoogia ja religiooni kursuste läbimisele võivad mul ülikoolis teatud ainepunktid kindlasti kergema vaevaga tulla.

Enda proovilepanek: pole midagi paremat, kui tunne pärast kordaläinud katsumust – jah, ma tõestasin neile kõigile – kuid mis veel tähtsam – endale, et tegin selle ära! Eks neid skeptikuidki oli, kes arvasid, et mul seal raskeks läheb. Siiski on see supermõnus kordaminemise tunne pärast üht väga edukat aastat midagi enneolematut.

Madis Reppo

* Madis veetis õppeaasta 2007/08 prantsuskeelses Belgias, käis riikliku katoliku kooli lõpuklassis ning elas kogu selle aja ühes vahetusperes.